sobota, 23 lutego 2008

Kariera Arnolda SchwarzeneggeraKulturysta, aktor, polityk austriackiego pochodzenia, gubernator stanu Kalifornia


Urodził się 30 lipca 1947 r. w Grazu w Austrii

Edukacja

Ukończył marketing na Uniwersytecie w Wisconsin

Kulturystyka i aktorstwo

Jako nastolatek, żeby zaimponować rodzeństwu i kolegom, zaczął uprawiać kulturystykę. Po kilku latach wyemigrował do USA. Jako kulturysta osiągał sukcesy, zdobywając trzykrotnie tytuł Mister Universum i siedmiokrotnie - Mister Olympia. Swoje doświadczenia w budowaniu masy mięśniowej spopularyzował w 1976 r. w autobiograficznym filmie dokumentalnym "Pumping Iron". Zaczął też próbować swych sił w Hollywood, początkowo grając w podrzędnych filmach klasy B. Popularność dała muł dopiero tytułowa rola w filmie "Conan Barbarzyńca" (1982). Film przyniósł dochód ponad 100 milionów dolarów i stał się dla Schwarzeneggera trampoliną do dalszej kariery. Największą sławę zdobył dzięki głównym rolom w trylogii "Terminator". Schwarzenegger wszedł do grona najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood. Dostaje za film średnio 20-25 mln dolarów. Jest także m.in. producentem konkursów kulturystycznych Mister Universum i Mister Olympia, w których kiedyś startował, oraz przedsiębiorcą w handlu nieruchomościami.

Kariera polityczna

W 1983 roku przyjął obywatelstwo USA. W latach 80. zainteresował się polityką, stając się jedną z nielicznych gwiazd Hollywood sympatyzującą z Republikanami. Za rządów prezydenta Busha seniora został przewodniczącym rady ds. kultury fizycznej i sportu przy Białym Domu, później stanowej rady w Kalifornii za gubernatora Petera Wilsona. Należy do liberalnego skrzydła GOP (Partii Republikańskiej). Za swój wzór uważa prezydenta Ronalda Reagana. Popiera wolny rynek. Wykazuje tolerancję w kwestiach obyczajowych - opowiada się za prawem kobiet do aborcji, równouprawnieniem homoseksualistów i kontrolą dostępu do broni palnej. Od 1986 r. jest żonaty z Marią Shriver, znaną dziennikarką telewizyjną pochodzącą z klanu Kennedych.

W 2003 r. wystartował w wyborach na gubernatora stanu Kalifornia, odbywających się w związku z odwołaniem demokraty Gray'a Davisa. W trakcie kampanii oskarżany był o niemoralne prowadzenie się, a nawet o wyznawanie ideologii narodowego socjalizmu. Wyborcy jednak większością głosów odwołali Davisa, po czym wybrali Schwarzeneggera. Jako gubernator, Schwarzenegger zmniejszył podatki i ograniczył przywileje socjalne zmniejszając koszty prowadzenia biznesu. W listopadzie 2006 r. ponownie bez problemu wygrał wybory zdobywając 56 proc. głosów. Od dnia sprawowania urzędu, nie ułaskawił żadnego skazańca (w tym czasie wykonano trzy wyroki śmierci).

Niektórzy spekulują na temat możliwości ubiegania się przez Schwarzeneggera o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych po końcu drugiej kadencji prezydenta George'a W. Busha, jednak wymagałoby to uchwalenia poprawki do konstytucji - w chwili obecnej prezydentem może zostać jedynie osoba, która jest obywatelem amerykańskim od urodzenia.


Obrazek "http://bigpaker.net/art/063.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy. Obrazek "http://bigpaker.net/art/064.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy. http://e.pardon.pl/pa170/d8b9823f000bebcf45e3de30

Obrazek "http://stylemens.typepad.com/photos/uncategorized/2007/09/27/arnold_1_2.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy. Obrazek "http://www.ifbb.com/halloffame/1999/ArnoldSchwarzenegger2.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

Obrazek "http://www.girondatalks.com/portals/86/arnold-schwarzenegger-vince-gironda.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy. Obrazek "http://image.guardian.co.uk/sys-images/Film/Pix/pictures/2007/07/24/arnold460.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

Obrazek "http://www.endevil.com/images/arnie3.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy. http://live.cgcu.net/files/news/1409/039_1071~Arnold-Schwarzenegger-Posters.jpg Obrazek "http://clabedan.typepad.com/photos/uncategorized/arnold.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

Brak komentarzy: